Що робити і як лікувати пляшковий карієс?
Що робити і як лікувати пляшковий карієс?
Пляшковий карієс не відноситься до повноцінних захворювань. Однак цей стан, який часто діагностується стоматологами у дітей від 1 до 3-4 років. Годування малюка перед сном або вночі — основна причина того, що розвивається пляшковий карієс. Що робити в такому випадку і як його розпізнати?
Стан проявляється неприродним потемніння зубної емалі. Залежно від цього виділяють кілька стадій занедбаності.
Якщо є підозра на пляшковий карієс, як лікувати його може сказати тільки лікар-стоматолог. Важливо відзначити, що, якщо вчасно не зупинити розпочатий процес руйнування зубів і не призначити лікування, це може привести до псування не тільки молочних, а й зачатків постійних зубів.
Що таке пляшковий карієс?
Багато батьків, не знають, що таке пляшковий карієс і як його розпізнати. Однак це важливе питання, розібравшись в якому вдасться зберегти здоров’я ротової порожнини малюка.
Пляшковий карієс — не академічна назва, за яким ховається каріозна поразка групи зубів. Як правило, пошкоджуються передні різці та ближні моляри. Пляшковий карієс розвивається внаслідок того, що на зубах скупчуються залишки їжі. Вони є відмінним живильним середовищем для розмноження бактерій, формування нальоту і подальшого пошкодження емалі.
Розпізнати пляшковий карієс можна по потемніння зубів і появи на їх поверхні коричневих плям. При таких змінах відкладати візит до дитячого стоматолога не варто.
Причини виникнення пляшкового карієсу
Основним фактором запуску патологічних змін є розвиток патогенної мікрофлори в роті дитини. Пляшковий карієс у дітей виникає при недостатньому очищенні ротової порожнини від залишків їжі. Особливо, якщо малюка годують стравами з вмістом лактози — молочними сумішами, кашами, молоком.
Пляшковий карієс у дітей розвивається частіше, якщо батьки годують їх вночі. Саме тому важливо привчити дитину не вживати їжу в період сну. Або хоча б відмовитися вночі від сумішей і соків з вмістом цукру.
Основні причини пляшкового карієсу:
- недостатній догляд за ротовою порожниною малюка
- порушений режим харчування
- недостатньо дозріла імунна система
- зміна складу слини, зниження її кислотності
Також фахівці стверджують, що причини пляшкового карієсу можуть ховатися в невирішених стоматологічних проблемах батьків. Як це взаємопов’язано? Під час поцілунків присутня в слині батьків патогенна мікрофлора може проникнути в рот дитини, що і призведе до псування зубів.
Стадії пляшкового карієсу
Залежно від того, наскільки виражено руйнування зубної емалі, виділяють чотири стадії пляшкового карієсу:
- Початкова. Відбувається демінералізація емалі, що виявляється білястої лінією в області зубних шийок. Помітити такі зміни неозброєним оком дуже складно.
- Поверхневий карієс. Спостерігається пошкодження емалі і оголення дентину. На зубах з’являються жовті або коричневі плями, приєднується підвищена чутливість до гарячого, холодного, солодкого.
- Середній карієс. Пошкодження поширюється вглиб дентину, на верхніх різцях формуються глибокі каріозні вогнища.
- Глибокий карієс. Руйнується емаль і велика частина дентину. Глибокі патологічні зміни супроводжуються зубним болем. Дитина може відмовлятися від їжі, погано спати.
Починати лікування патологічного стану слід якомога раніше, щоб уникнути його прогресування. На первинному етапі позбутися від недуги вдається набагато простіше і швидше.
Пляшковий карієс у дітей — ефективне лікування
Виявити каріозну поразка стоматолог може навіть при об’єктивному огляді ротової порожнини. Якщо діагностовано пляшковий карієс у дітей, лікування ускладнюэться, так як важливо встановити контакт з малюком, підібрати підходящу анестезію. Нерідко усунення недуги проводиться під загальним наркозом.
Як зупинити пляшковий карієс? Тактика залежить від ступеня руйнування зубів. Раніше широко застосовувався метод сріблення.
Однак в сучасній стоматології, якщо виявлено пляшковий карієс у дітей, лікування таким спосіб проводиться рідко. Обумовлено це тим, що процедура призводить до стійкого фарбування емалі в чорний колір.
Тому перевага віддається професійної гігієни ротової порожнини з наступною ремінералізуючою терапією. Вона полягає у виконанні аплікацій з фторвмісними препаратами. При 2-4 стадії хвороби потрібне комплексне лікування.
Якщо присутній глибокий пляшковий карієс у дітей, лікування терапевтичними методами може бути неефективним. У таких випадках може знадобитися повне видалення зруйнованих зубів або їх реставрація спеціальними дитячими коронками.
Якщо у вашої дитини присутні ознаки пляшкового карієсу, не відкладайте звернення до лікаря. Записуйтеся до стоматологів клініки «Кловадент» в Києві.